Sulu köftenin yanına ne gider ? ,Sulu köftenin yanına ne yapılır ?

Sulu köftenin yanına ne gider ?

Sulu Köftenin Yanına Ne iyi gider?

Sulu köftenin yanına ne gider ? Sulu köfte Türk mutfağının en çok tercih edilen yemekleri içinde olmasa da oldukça fazla tüketilen bir yemek çeşidi olarak bilinir. Özellikle İç Anadolu (Sivas, Kırıkkale ve Nevşehir) şehirlerinde oldukça fazla sofralarda yerini almaktadır. Anadolu’nun yöresel lezzetlerinden biri olan sulu köfteyi fazla yapmayan veya yaptığında ona yakışacak yemek çeşitleri bulmakta zorlanan için Sulu köftenin yanında iyi gider dediğimiz yemek çeşitlerini topladık.

Sulu köftenin yanında sunum yapılacak yemeklerin listesi geleneksel bu yemeği düzenli yapan kişilere danışılarak hazırlanmıştır.

sulu köftenin yanına ne gider
sulu köftenin yanına ne gider

Mercimek çorbası

Her ne kadar sulu köfte adı üzerine sulu bir yemek olmuş olsa da mideyi rahatlamak için çorba ile başlanmasını öneriyoruz. Özellikle ramazan aylarında tüketiliyorsa kesinlikle hafif bir çorba ile başlanılabilir. Sulu köftenin yanında önerdiğimiz çorba çeşidi mercimektir. Et suyu ile birleştiğinde besin değeri ikiye katlanır.

Tarhana çorbası

Geleneksel bir menü yapmak isterseniz tarhana çorbası ile başlayıp daha sonra Sulu Köfte ikram edilerek harika bir lezzet şöleni oluşturabilirsiniz. Yaz aylarında hazırlanan taze ve leziz sebzelerle yapılan tarhanalar kış aylarında içimizi ısıtır.

Çoban salatası

Mevsimine göre, salata çeşitlerini çoğaltabilirsiniz. Anadolu da genellikle çoban salatası tercih edilir ve bizim size önerimizde çoban salatasıdır. Daha farklı bir sunum yapmak isterseniz salataların içine kornişon turşu, zevke göre baharat çeşitleri, zeytin, mısır danesi ve garnitür ekleyerek farklılık katabilirsiniz.

Patates salatası

Anadolu da genellikle sulu köfte ile birlikte patates ve haşlanmış yumurta ile yapılmış salatalara rastlamaya başladık. Bu tarife son zamanlarda garnitür ekleyerek sulu köfte ile sunum yaptıkları gözlemliyoruz.

Pilav çeşitleri

Tabi ki Sulu köfte olur da yanına pilav olmadan olmaz. Fazla zaman kayıp etmeden bir menü hazırlayım derseniz kemik suyu ile harmanlanmış bir pilav yapabilirsiniz. Biraz daha uğraşıp sulu köftenin tadını iyice çıkaracağım derseniz perde pilav, Geleneksel Anadolu bulgur pilavı da yaparak durumu farklı bir hale getirebilirsiniz.

Sulu köftenin yanına çok tercih edilmese de sevenler için makarna çeşitleri yapabilirsiniz. Özellikle uzun çubuk makarnalar veya erişte tarzı makarnalar ile harika bir ara ürün hazırlamış olursunuz.

Fırında sütlaç

Yoğun baharat ve salça ile yapılan sulu köfte bazıları için ağır gelebileceğinden hafif sütlü tatlılar ile yemeği sonlandırabilirsiniz. Sütlaç bu menü için favorimizdir. Ayrıca güllaç, muhallebi gibi hızlı ve damakta harika lezzetler bırakan tatılar öneriyoruz. Sulu köftenin yanına tatlı olarak farklı ve adından söz ettiren bir tatlı sunumu yapmak isterseniz Sultan tatlısı bu yemek ile yakışan harika bir seçenek alabilir.

Sonuç olarak birçok ürün ile rahatlıkla menü hazırlayabileceğiniz sulu köfteli bir menüde ekmek yerine tercihen lavaş veya Yöresel ekmekler tercih edilebilir. Güzel olmasa yüz yıllardır Anadolu’da bu tarz ekmekler kullanılmazdı.

 

Related Posts

Sarı Un Nedir Ne İşe Yarar?

Sarı Un Nedir Ne İşe Yarar?

Sarı Unun ne olduğu ve neden farklı olduğundan bahsederken asıl bilinmesi gereken başlık aslında Sarı un yapımında kullanılan Sarı buğdaylardır. Sarı buğdaylar isminden de anlaşılabileceği üzere tohumunda…

bakla yemeğinin yanına ne gider

Bakla Yemeğinin Yanına Ne Gider?

Bakla Yemeğinin Yanına Ne Gider? Hafif ve sebze ağırlıklı beslenmek istiyorsanız bakla yemeği gerçekten de vazgeçilmez bir lezzet. Ayrıca bakla yemeğinin her çeşidini yapmak da mümkün; salçalı,…

filtre kahvenin yanına ne gider

Filtre kahvenin yanına ne gider ?

Filtre Kahvenin Yanına Ne Gider? Filtre kahve yaptınız ve arada kaldınız yanına ne gider diye kara kara düşündüğünüz anda yanininagider.net sitemiz aklınıza gelsin. Peki filtre kahvenin yanına…

hamburgerin yanına ne gider

Hamburgerin yanına ne gider ?

Hamburgerin Yanına Ne Gider?   Hamburgerin yanına ne gider diye hiç düşündünüz mü ? Gerçi şimdi diyorsunuz düşünmesek burada olmazdık diye 🙂 Hamburger demek sanat demektir! Her…

şehriye çorbasının yanına ne gider

Şehriye çorbasının yanına ne gider ?

Şehriye çorbasının yanına ne gider? Şehriye çorbasının yanına ne gider biliyor musunuz ? Et sulu, kıymalı ya da sade salçalı olarak çeşit çeşit yapıp tükettiğimiz leziz şehriye…

menemenin yanına ne gider

Menemenin yanına ne gider ?

Menemenin yanına ne gider? Biber, domates ve isteğe göre soğan üçlüsünün bir araya geldiği mükemmel lezzet olan menemen yemeğini kahvaltılık olarak daha sık tercih ederiz. Ancak öğle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güzel bilgiler