Mantının yanına ne gider ? ,Mantının yanına ne yakışır

Mantının yanına ne gider ?

Mantının Yanına Ne Gider

Mantı Türk mutfağının en önemli lezzetleri arasında yer almaktadır. Hamur ve etin birleşmesi ile elde edilen yemek genellikle sarımsaklı yoğurt ile tüketilmektedir. Bazı yörelerde salçalı su ile haşlama yapılırken bazı yörelerde ise salçalı su ve karışım ile pişirilmektedir. Ancak mantı tek başına bir baş yapıt olsa da yan ürünler ile tamamlanmak istemektedir. Bu nedenle mantının yanına ne gider sorusu çoğu zaman sorulmaktadır. Mantının tamamlayıcısı lezzetler elbette saymakla bitmeyecektir. Ancak bazıları şu şekilde sıralanmaktadır.

mantının yanına ne gider
mantının yanına ne gider

·                   Mercimek Çorbası

Mercimek çorbası sadece mantının yanında değil hemen her yemek ile bir araya gelen bir lezzettir. Mantı gibi ağır ve lezzetli bir yemekten önce tüketilmesi hem mantının lezzetini arttıracak hem de yemekten önce midenin rahatlamasını sağlayacaktır.

·                   Kıl Biber Turşusu

Turşu özellikle kış aylarında en çok tüketilen yan üründür. Mantı ise sıcak yenmektedir. Bu nedenle kış aylarında bu ikili ayrılmaz şekilde sofraları süslemektedir. Ancak turşular içerisinde kıl biber turşusu çok daha ayrı bir lezzet şöleni sunarak midelerin şenlenmesine neden olmaktadır.

·                   Isırgan Otu Salatası

Mantı karbonhidrat ve protein bakımından zengin bir yemektir. Bu nedenle yanında taze ve ferahlatıcı bir ürün oldukça iyi olacaktır. Isırgan otu salatası ferah ve düşük kalorili olması nedeniyle mantının yanında rahatlıkla tüketilebilir.

·                   Havuçlu Kış Salatası

Havuç kış aylarının vazgeçilmez sebzelerinden biridir. Özellikle kış salatalarının vazgeçilmezi olmaktadır. Kara lahana ve marul ile birlikte havuç oldukça rahatlatıcı bir ürün olacaktır. Salataların klasik sosu olan limon, tuz ve zeytinyağı ile lezzetlenmesinden sonra manti ile afiyetle yenilebilmektedir.

·                   Baharatlı Patates Kızartması

Baharatlı patates kızartması ya da cipsi her yemeğin yanında uyumlu olan bir atıştırmalıktır. Mantı ise tek başına yetse de yanında atıştırmalıklar isteyen bir yemektir. Bu nedenle bu ikili oldukça uyumlu ve lezzet bakımından tamamlayıcı olmaktadır.

·                   Fırın Sütlaç

Fırın sütlaç Türk Mutfağı denildiğinde ilk akla gelen tatlılardan biridir. Süt ve pirinç gibi bir araya gelmesi zor iki ürünün muhteşem birleşmesi ile yapılan bir üründür. Ancak mantı gibi ağır bir yemekten sonra tüketilmesi kişinin hem sindirimini kolaylaştırmakta hem de dilde güzel bir tat bırakmaktadır.

·                   Kalburabastı

Kalburabastı tatlısı şerbetli tatlı olsa da hafif bir tatlı olarak bilinmektedir. Hafifliği hamurunun ve şerbetinin uyumundan gelmektedir. Bu noktada mantının sonrasında şerbetli tatlı olarak tüketilebilecek tatlılar arasında yer almaktadır.

·                   Piyaz

Mantının yanına ne yapılır sorusunun cevabı olarak verilebilecek en iyi yemek piyazdır. İç Anadolu ile Akdeniz Mutfağının harmanlanması olan bu ikili sofrada oldukça uyumlu olmaktadır. Mantının yoğun sos içinden gelen ağır ama muhteşem lezzetini piyazın hafif ama damak çatlatan lezzeti ile buluşturmak en iyi sonucu verecektir.

·                   Muhallebi

Muhallebi hafif sütlü tatlılardan biridir. En ağır yemeklerden sonra tüketilmesi hem mideye hem de kişiye ferahlık vermektedir. Yaz ya da kış fark etmeden soğuk tüketilen tatlı mantıdan sonra yenilebilecek tatlılar arasında yer almaktadır.

Diğer sitemizdeki Mantının yanına ne gider makalemiz için linke tıklayın.

Related Posts

Sarı Un Nedir Ne İşe Yarar?

Sarı Un Nedir Ne İşe Yarar?

Sarı Unun ne olduğu ve neden farklı olduğundan bahsederken asıl bilinmesi gereken başlık aslında Sarı un yapımında kullanılan Sarı buğdaylardır. Sarı buğdaylar isminden de anlaşılabileceği üzere tohumunda…

bakla yemeğinin yanına ne gider

Bakla Yemeğinin Yanına Ne Gider?

Bakla Yemeğinin Yanına Ne Gider? Hafif ve sebze ağırlıklı beslenmek istiyorsanız bakla yemeği gerçekten de vazgeçilmez bir lezzet. Ayrıca bakla yemeğinin her çeşidini yapmak da mümkün; salçalı,…

filtre kahvenin yanına ne gider

Filtre kahvenin yanına ne gider ?

Filtre Kahvenin Yanına Ne Gider? Filtre kahve yaptınız ve arada kaldınız yanına ne gider diye kara kara düşündüğünüz anda yanininagider.net sitemiz aklınıza gelsin. Peki filtre kahvenin yanına…

hamburgerin yanına ne gider

Hamburgerin yanına ne gider ?

Hamburgerin Yanına Ne Gider?   Hamburgerin yanına ne gider diye hiç düşündünüz mü ? Gerçi şimdi diyorsunuz düşünmesek burada olmazdık diye 🙂 Hamburger demek sanat demektir! Her…

şehriye çorbasının yanına ne gider

Şehriye çorbasının yanına ne gider ?

Şehriye çorbasının yanına ne gider? Şehriye çorbasının yanına ne gider biliyor musunuz ? Et sulu, kıymalı ya da sade salçalı olarak çeşit çeşit yapıp tükettiğimiz leziz şehriye…

menemenin yanına ne gider

Menemenin yanına ne gider ?

Menemenin yanına ne gider? Biber, domates ve isteğe göre soğan üçlüsünün bir araya geldiği mükemmel lezzet olan menemen yemeğini kahvaltılık olarak daha sık tercih ederiz. Ancak öğle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güzel bilgiler