Hünkar beğendi yanına ne gider ? ,Hünkar beğendinin yanına ne gider ?

Hünkar beğendi yanına ne gider ?

Hünkar beğendi yanına ne gider ?

 

Hünkar beğendi  yapacaksınız ve hünkar beğendinin yanına ne yapılır bilmiyor musunuz ? İşte o vakit yardımınıza yetişiyoruz.Menüde hünkar beğendi varsa yanına ne yapsak gider ve yenir. Ancak uyumlu ve birbirine yakışan yemekleri yapmayı çok severiz. Özellikle misafir sofralarına çok özen gösteririz. Osmanlı mutfağından günümüze kadar gelen bu yemek, tüm dünyada ünlüdür. Sultanların beğendiği yemeği kim sevmez ki, değil mi? O zaman hemen akşam sofrasını donatmak için tamamlayıcı yemek çeşitlerini belirtelim.

 

hünkar beğendi yanına ne gider
hünkar beğendi yanına ne gider
  • Tereyağlı şehriye pilavı

Hünkar beğendi yanına en iyi giden yemek çeşidi pilavdır. Tereyağ ile yapılan şehriye pilavı hem çabuk pişer hem de yapımı oldukça kolaydır. Yemek saatine az kalsa da menüyü tamamlayabiliriz. Çocukların bu pilavı daha çok sevmesi için yıldız gibi şekilli olan şehriye çeşitlerini tercih edebiliriz.

  • Sebzeli Bulgur pilavı

Hünkar beğendi menüsünü en leziz şekilde tamamlayan bir diğer pilav çeşidi ise sebzeli bulgur pilavıdır. Bulgurlar yıkanır. Doğranmış olan soğan yağ ile kavrulur, ardından yeşil biber ve domates gibi sebzeler eklenir. Bulgur ve su da eklenince pişmesini beklemek kalır. Tuz ve baharat gibi önemli ayrıntıları elbette unutmamak gerekir.

  • Haydari

Meze çeşitleri benim için önemlidir. Yapmayı da yemeyi de çok severim. Her yemeğin yanına uygun olan pek çok meze olduğu için dilediğimi yapabilirim. Sizler de öyle elbette. Ancak bazı mezeler var ki yemekleri tamamlar adeta. Hatta onlar olmadan menü eksik kalır. Bu mezelerden biri de haydaridir.

  • Fırında çıtır patates

Patatesi kızartmadan çıtır olarak yemek oldukça kolay. İlk önce bir güzel yıkanır. Ardından soyulurlar. Şekillendikten sonra da baharatlanır ve fırın tepsisine yayılırlar. Az miktarda yağ eklenebilir. Dileyenler yağsız da yapabilirler. Yüksek ateşte ve kısa sürede pişerler. Bizlere de hünkar beğendiğinin yanında çıtır çıtır yemek kalır.

  • Sebze çorbası

Hünkar beğendi yanına elbette çorba da yenir. Hangi çorba yapılır diyenler için hemen sebze çorbasını belirtelim. Üstelik bu sebze çorbası mevsimine uygun olan sebzelerle pişirilebilir. Kışın ıspanak, kereviz ve brokoli ve yazın da havuç, patates gibi sebzelerle lezzetlenirler.

  • Hoşaf

İçecek isteyenleri de unutmadık. Osmanlı yemeği için elbette gazlı içecek ya da hazır bir şey tüketmek yakışmaz. Bu nedenle komposto ve hoşaf çeşitlerini tavsiye ederiz. Osmanlı şerbeti yaparak ev halkını neşelendirebilirsiniz. Üstelik hoşaf ve şerbet olarak çeşitlilik konusunda oldukça zenginiz, gül, kayısı, üzüm ve erik gibi seçeneklere sahibiz.

  • Pirinç pilavı

Neredeyse her yemeğin yanına yakışan mercimek çorbamız olduğu gibi pirinç pilavımız da var. Bu nedenle ne yemek yaparsak yapalım, menüyü kolayca tamamlayabilirsiniz.

  • Tatlı çeşitleri

Osmanlı menüsüne elbette Osmanlı tatlısı yakışır, değil mi? Bu nedenle lokma, zerde ve kadayıf tatlılarını tavsiye ederiz. Damak zevkinize göre dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Bunların yanı sıra sütlaç da aynı şekilde bu menüye oldukça uygundur.Hünkar beğendi yanına ne gider konumuz burada son buldu.

Related Posts

Sarı Un Nedir Ne İşe Yarar?

Sarı Un Nedir Ne İşe Yarar?

Sarı Unun ne olduğu ve neden farklı olduğundan bahsederken asıl bilinmesi gereken başlık aslında Sarı un yapımında kullanılan Sarı buğdaylardır. Sarı buğdaylar isminden de anlaşılabileceği üzere tohumunda…

bakla yemeğinin yanına ne gider

Bakla Yemeğinin Yanına Ne Gider?

Bakla Yemeğinin Yanına Ne Gider? Hafif ve sebze ağırlıklı beslenmek istiyorsanız bakla yemeği gerçekten de vazgeçilmez bir lezzet. Ayrıca bakla yemeğinin her çeşidini yapmak da mümkün; salçalı,…

filtre kahvenin yanına ne gider

Filtre kahvenin yanına ne gider ?

Filtre Kahvenin Yanına Ne Gider? Filtre kahve yaptınız ve arada kaldınız yanına ne gider diye kara kara düşündüğünüz anda yanininagider.net sitemiz aklınıza gelsin. Peki filtre kahvenin yanına…

hamburgerin yanına ne gider

Hamburgerin yanına ne gider ?

Hamburgerin Yanına Ne Gider?   Hamburgerin yanına ne gider diye hiç düşündünüz mü ? Gerçi şimdi diyorsunuz düşünmesek burada olmazdık diye 🙂 Hamburger demek sanat demektir! Her…

şehriye çorbasının yanına ne gider

Şehriye çorbasının yanına ne gider ?

Şehriye çorbasının yanına ne gider? Şehriye çorbasının yanına ne gider biliyor musunuz ? Et sulu, kıymalı ya da sade salçalı olarak çeşit çeşit yapıp tükettiğimiz leziz şehriye…

menemenin yanına ne gider

Menemenin yanına ne gider ?

Menemenin yanına ne gider? Biber, domates ve isteğe göre soğan üçlüsünün bir araya geldiği mükemmel lezzet olan menemen yemeğini kahvaltılık olarak daha sık tercih ederiz. Ancak öğle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güzel bilgiler