Böreğin yanına ne gider ? ,Böreğin yanına ne yapılır ?

Böreğin yanına ne gider ?

Böreğin yanına ne gider?

Böreğin yanına ne gider ? Böreğin yanına ne yakışır ? Toplum olarak hamur işi çeşitlerini çok severiz. Bunlardan biri de börektir. Bazen kendimiz açar bazen de hazır yufka ile yaparız. Börek konusunda zengin bir çeşitliliğe sahip olduğumuz için her seferinde farklılık yakalayabiliriz. Tavada, ocakta ve fırında pişirebiliriz. Çünkü bazı börek çeşitleri için yufkaya gerek yoktur. Misafir sofralarında genellikle bir börek çeşidi olur. Ancak menüyü tamamlamak için uyumu yakalayan yemek çeşitleri bulmak kolay olmaz bazen. Bu yüzden böreğin yanına ne gider sorusunu sıklıkla duyarız.

böreğin yanına ne gider
böreğin yanına ne gider
  • Sebze çorbası

Börek et ürünleri içerse de içermese de yanına sebze çorbası iyi gider. Kış aylarında mevsime uygun olan ıspanak ve kereviz gibi sebzeler ile yapılabilir. Yaz aylarında havuç, patates ve brokoli içerebilir. Çorbayı lezzetlendirmek için içerisine et suyu eklenebilir. Ancak börek yağlı bir besin olduğu için sade olarak da tercih edilebilir.

  • Fırında köfte çeşitleri

Fırında yapılacak olan böreğin yanına köfte çeşitlerinden birini tercih ederek yemekleri bir anda pişirebilir ve hızlıca hazırlayabilirsiniz. Ki elektrikten de tasarruf olur. Bir diğer açıdan fırında köfte çeşitleri oldukça fazladır. Patlıcan kebabı, İzmir köfte ve patatesli gibi pek çok farklı çeşitte yapabiliriz.

  • Acılı ezme

Böreğin yanına meze çeşitleri ne iyi gider ama değil mi? Siz de bizler gibi meze seviyorsanız, size tavsiyemiz acılı ezmedir. Sos şeklindeki kıvamı ile böreğin lezzetini ikiye çıkartır adeta.

  • Cacık

Sigara böreği, tavada börek, patatesli, ıspanaklı ya da kıymalı börek çeşitlerinden hangisini yaparsanız yapın yanına cacık yenir ve iyi gider. Yapımı çok kolay olan cacık, yaz aylarının vazgeçilmez içeceğidir. Ayrıca çok faydalıdır. Herkes tarafından sevilir. Salatalar yıkanır ve rendelenir. Elbette isteyen sadece kesebilir. Ardında yoğurt ve tuz ile buluşturulur. İsteyenler sarımsak ekleyebilir. Yoğurt koyu kıvamlı ise üzerine bir miktar su eklenir.

  • Komposto

Börek yanına meze ve içecek çeşitleri çok yakışır. Besleyici bir yemek çeşidi olduğu için börek ve içecekten başka bir şeye ihtiyaç dahi duymayız. Bu nedenle börek yanına komposto yapabiliriz. Üzüm, erik, kayısı ve yapabileceğimiz pek çok çeşit bulunmakta.

  • Yoğurt sebze kızartması

Yaz aylarında kızartma yapmayı çok severiz. Mevsime uygun olan sebzeleri taze taze alır ve kızartırız. Biber, domates, patlıcan ve kabak gibi sebzeleri bir tabak içerisinde sırası ile dizeriz. Üzerine de sarımsaklı yoğurdu dökeriz.

  • Taze fasulye yemeği

Böreğin yanına çorba ve yemek arayanlar için taze fasulye yemeği ile domates çorbasını yapmalarını tavsiye ederiz. Yaz aylarının mükemmel uyumlu menüsü de oluşmuş olur ayrıca. Kış ayları için ise yoğurt çorbası ve kuru fasulye yemeği tercih edilebilir.

Böreğin yanına ne gider sorusunu yanıtlayıp menüleri oluşturduğumuza göre yarınki yemeklerin neler olacağına karar verebilmek adına makalelerimize göz atabilirsiniz.

Related Posts

Sarı Un Nedir Ne İşe Yarar?

Sarı Un Nedir Ne İşe Yarar?

Sarı Unun ne olduğu ve neden farklı olduğundan bahsederken asıl bilinmesi gereken başlık aslında Sarı un yapımında kullanılan Sarı buğdaylardır. Sarı buğdaylar isminden de anlaşılabileceği üzere tohumunda…

bakla yemeğinin yanına ne gider

Bakla Yemeğinin Yanına Ne Gider?

Bakla Yemeğinin Yanına Ne Gider? Hafif ve sebze ağırlıklı beslenmek istiyorsanız bakla yemeği gerçekten de vazgeçilmez bir lezzet. Ayrıca bakla yemeğinin her çeşidini yapmak da mümkün; salçalı,…

filtre kahvenin yanına ne gider

Filtre kahvenin yanına ne gider ?

Filtre Kahvenin Yanına Ne Gider? Filtre kahve yaptınız ve arada kaldınız yanına ne gider diye kara kara düşündüğünüz anda yanininagider.net sitemiz aklınıza gelsin. Peki filtre kahvenin yanına…

hamburgerin yanına ne gider

Hamburgerin yanına ne gider ?

Hamburgerin Yanına Ne Gider?   Hamburgerin yanına ne gider diye hiç düşündünüz mü ? Gerçi şimdi diyorsunuz düşünmesek burada olmazdık diye 🙂 Hamburger demek sanat demektir! Her…

şehriye çorbasının yanına ne gider

Şehriye çorbasının yanına ne gider ?

Şehriye çorbasının yanına ne gider? Şehriye çorbasının yanına ne gider biliyor musunuz ? Et sulu, kıymalı ya da sade salçalı olarak çeşit çeşit yapıp tükettiğimiz leziz şehriye…

menemenin yanına ne gider

Menemenin yanına ne gider ?

Menemenin yanına ne gider? Biber, domates ve isteğe göre soğan üçlüsünün bir araya geldiği mükemmel lezzet olan menemen yemeğini kahvaltılık olarak daha sık tercih ederiz. Ancak öğle…

This Post Has 2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güzel bilgiler