Biber dolmasının yanına ne gider ? ,Biber dolmasının yanına ne yapılır ?

Biber dolmasının yanına ne gider ?

Biber dolmasının yanına ne gider?

Biber dolmasının yanına ne gider makalemizi en güzel şekilde hazırladık.Biber dolması özellikle yaz aylarında yapıp yediğimiz leziz yemeklerden biridir. Hamarat hanım ve beyler ev halkının damak zevkine göre, dolma harcına baharatlar eklediklerinde lezzeti kat kat artan bu yemek türü, hem et ürünleri eklenerek hem de zeytinyağlı olarak tercih edilebilir. Bu nedenle yemeğe eklenen her farklılık yanına ne yakışacağını da belli eder. Yazımızda hem etli hem de zeytinyağlı biber dolmasının yanına ne gider sorusunu yanıtlıyoruz.

biber dolmasının yanına ne gider
biber dolmasının yanına ne gider

Domates çorbası

Yaz aylarının vazgeçilmez bir çorbası olan domates çorbasının yanına zeytinyağlı biber dolması çok iyi gider. Hem hafif bir menü oluşturur hem de doyurucu. Menünüzün hafif olmasını sağlamak hem de doymak istiyorsanız, domates çorbası içerisine kurutan yapıp ekleyebilirsiniz. Kurutan bayat ekmekler için mükemmel bir çözümdür. Ekmekler küp küp kesilir ve fırında kurutulur. Ardından çorba sunumunda yanına konulur.

Tarator

Meze sevenler için havuç, yoğurt ve cevizin bir araya gelmesi ile oluşan leziz bir meze bırakıyoruz. Dileyen ceviz eklemeyebilir. Yoğurt sulu ise bir miktar mayonez ekleyebilirsiniz. Ancak mayonez fazla olursa neşenin kalorisi yükselecektir. Bizden söylemesi.

Mercimek çorbası

Mercimek çorbasının neredeyse her sofraya eşlik edebileceğini söylemek mümkün. Bu nedenle rahatça biber dolmasının yanında mercimek çorbası gider, diyebiliriz. Başlangıç olarak çorba seçimi yapmak isteyenler için tavsiyemizdir.

Mercimek çorbasının iyi bir kıvam alması için mercimeği önceden ıslayıp bir kenarda bırakabilirsiniz. İçerisine havuç ve patates ekleyerek daha bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Taze Fasulye

Biber dolmasının içerisinde bulunan bulgur ya da pirinç nedeni ile yanına sulu yemek yapılabilir. Böylece menü tamamlanmış olur. Taze fasulye oldukça faydalı bir yiyecek olduğu gibi çok da lezzetlidir. Bu nedenle herkes fasulyeyi sever. Taze fasulyeyi dolmanın iç harcına bakarak etli ya da zeytinyağlı olarak pişirebilirsiniz.

Kuru patlıcan dolması

Özellikle Gaziantep ilinde yaşayanlar kuru patlıcan ve kuru biber dolması yapmayı çok severler. Eğer siz de kurutulmuş biberden dolma yapacaksanız yanına kuru patlıcan da ekleyebilirsiniz. Üzerine yoğurt dökerek afiyetle yiyebilirsiniz.

Kuru patlıcan ve biber dolması yapımı için malzemeleri biraz kaynatmak gerekir. Ardından iç harç hazırlanır ve içleri doldurulur. Kısık ateşte pişen leziz yemeklerin pişmesini sabırsızlıkla bekleyen ev halkı yemek pişince muradına ermiş olur.

Acılı ezme

Domates, biber, sarımsak, soğan ve baharatların karışımı sonucunda ortaya çıkan lezzet patlamasına acılı ezme diyoruz. Birçok menüye yakışan acılı ezme biber dolmasının yanına yakışır.

Sarımsaklı yoğurt

Ev yoğurdu varsa biber dolması ile muhteşem ikili yapılabilir. Bilindiği üzere yaprak sarması, biber ve patlıcan dolması gibi çeşitler yoğurt ile daha güzel olur. Yemekten alınan keyif ikiye katlanır. Biber dolmasının yanında ne gider, diyenler için bu lezzeti tadanların aklına sarımsaklı yoğurt geliverir. Üstelik sarımsak çok faydalıdır.

Haydari

Süzme yoğurt ile yapıldığı için haydari de biber dolmasının yanına çok çok yakışır. Zeytinyağlı ya da etli olması hiç fark etmez. Her çeşidi ile iyi gider. Dereotu, nane ve peynir gibi diğer malzemeler zaten çok faydalı olan yoğurda zenginlik eklerler. Tadı mükemmelleşirken vitamin, mineral ve kalsiyum alımları sayesinde fazlalaşır. Yiyenlere şifa olur, diyebiliriz.

Biber dolmasının kabuk yani biber kısmını ayıran pek çok kişi var ne yazık ki. Bu nedenle tavsiyemiz fırında pişirmeyi denemenizdir. Fırında pişen kabuğun lezzeti artar ve kalın kabuklu da olsa fırının ısı ayarının daha yüksek olması nedeni ile incelir. Biber dolması sevmeyenlerin bile bu tarifle yapıldığında lezzeti hoşuna gitmektedir.

 

 

Related Posts

Sarı Un Nedir Ne İşe Yarar?

Sarı Un Nedir Ne İşe Yarar?

Sarı Unun ne olduğu ve neden farklı olduğundan bahsederken asıl bilinmesi gereken başlık aslında Sarı un yapımında kullanılan Sarı buğdaylardır. Sarı buğdaylar isminden de anlaşılabileceği üzere tohumunda…

bakla yemeğinin yanına ne gider

Bakla Yemeğinin Yanına Ne Gider?

Bakla Yemeğinin Yanına Ne Gider? Hafif ve sebze ağırlıklı beslenmek istiyorsanız bakla yemeği gerçekten de vazgeçilmez bir lezzet. Ayrıca bakla yemeğinin her çeşidini yapmak da mümkün; salçalı,…

filtre kahvenin yanına ne gider

Filtre kahvenin yanına ne gider ?

Filtre Kahvenin Yanına Ne Gider? Filtre kahve yaptınız ve arada kaldınız yanına ne gider diye kara kara düşündüğünüz anda yanininagider.net sitemiz aklınıza gelsin. Peki filtre kahvenin yanına…

hamburgerin yanına ne gider

Hamburgerin yanına ne gider ?

Hamburgerin Yanına Ne Gider?   Hamburgerin yanına ne gider diye hiç düşündünüz mü ? Gerçi şimdi diyorsunuz düşünmesek burada olmazdık diye 🙂 Hamburger demek sanat demektir! Her…

şehriye çorbasının yanına ne gider

Şehriye çorbasının yanına ne gider ?

Şehriye çorbasının yanına ne gider? Şehriye çorbasının yanına ne gider biliyor musunuz ? Et sulu, kıymalı ya da sade salçalı olarak çeşit çeşit yapıp tükettiğimiz leziz şehriye…

menemenin yanına ne gider

Menemenin yanına ne gider ?

Menemenin yanına ne gider? Biber, domates ve isteğe göre soğan üçlüsünün bir araya geldiği mükemmel lezzet olan menemen yemeğini kahvaltılık olarak daha sık tercih ederiz. Ancak öğle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güzel bilgiler