Bakla Yemeğinin Yanına Ne Gider? , Bakla yemeğinin ile ne gider

Bakla Yemeğinin Yanına Ne Gider?

Bakla Yemeğinin Yanına Ne Gider?

Hafif ve sebze ağırlıklı beslenmek istiyorsanız bakla yemeği gerçekten de vazgeçilmez bir lezzet. Ayrıca bakla yemeğinin her çeşidini yapmak da mümkün; salçalı, soğanlı, sade zeytinyağlı, yoğurtlu… Bakla yemeğinin birçok çeşidi olmasına karşılık genel olarak zeytinyağlı olarak yapılır ve dereotu ya da yoğurtla beraber servis edilir.

bakla yemeğinin yanına ne gider
bakla yemeğinin yanına ne gider

 

 

Bakla yemeği damaklara güzel bir lezzet sunmasının yanı sıra ayrıca sağlık anlamında da insan vücuduna birçok katkısı bulunur. Örneğin, bakla, protein ve karbonhidrat açısından zengindir ve A, B, BC ve B2, B6, K vitaminlerini bünyesinde taşır ve çinko, bakır, magnezyum da içermektedir. Buna ek olarak idrar yollarının temizler, kalp hastalığı, kanser ve depresyon gibi hastalıkların risklerini de azaltır. Bakla, ülkemizde genel olarak; Marmara, Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetişir.

Peki, bakla yemeğinin yanına ne gider ?  Şimdi onlara bir göz atalım…

Pirinç ve Bulgur Pilavı

Pirinç veya bulgur pilavı, bir sebze yemeği olan bakla yemeğinin yanında ideal bir karbonhidrat takviyesi olarak karşımıza çıkarlar. Bu anlamda hem doyurucu bir menü oluşmuş olur hem de lezzet yönünden uyumlu bir ikili tüketmiş oluruz.

Mücver Çeşitleri

Mücver, bakla yemeğinin yanına en çok yakışan lezzetlerden birisidir. Mücver çeşitli şekillerde yapılabilen bir yemektir. Örneğin mücverinizi; patatesli, patlıcanlı, havuçlu, kabaklı ya da kerevizli yapabilirsiniz. Mücveriniz nasıl tercih edeceğiniz o an ki istek ve arzunuza kalmış. Ancak bakla yemeğinin yanında iyi bir eşlikçi olduğu kesin!

Manda Yoğurdu

Kaliteli ve lezzetli bir yoğurt her zaman, her yerde ve mevsimde tüketilebilecek zengin bir besin kaynağıdır. Bakla yemeğinin yanında ise bir tamamlayıcı olarak kendine yer bulur. Yemeğinizin ister üstüne isterseniz de yanına koyarak servis edebilirsiniz. Bunun için özel bir manda yoğurdu bulmanız yeterli olacaktır.

Mercimek Çorbası

Çorbalar genel olarak yemek başlangıçlarında açılışları temsil eden yemeklerdir. Siz de yemeğinizin başlangıcında bir çorbaya yer vermek isterseniz, bu çorba, bakla yemeği ile güzel bir uyum sağlayabilecek olan mercimek çorbası olabilir.

Tarhana Çorbası

Tarhana çorbası, tıpkı mercimek çorbası gibi hem yemeklerin açılışlarında tüketilen hem de bakla yemeğine son derece uyumlu olması bakımından gayet iyi bir tercih olarak karşımıza çıkar. Tarhana çorbanızın lezzetini artırmak için ise üzerine biraz turşu suyu ilave etmenizi öneririz.

Kereviz Salatası

Bir yemek menüsünün vazgeçilmez ögelerinden birisi de salatalardır. Menünüzün ana yemeğinin bakla yemeği olduğu bir organizasyonda salata olarak kereviz salatası sizin için güzel bir tercih olacaktır. Böylece menünüz mineral düzeyi yüksek, sağlıklı bir lezzet şovuna dönüşecektir.

Marul Salatası

Bakla yemeğinin kendisi hafif olduğundan dolayı, onun yanında da hafif bir salata tercih edebilirsiniz. Bu salata ise hiç kuşku yok ki marul salatasıdır. Taze marullarla yapılmış bir salata yemeğinize lezzet katacaktır. Marul salatanıza ise domates, turşu, mısır, salatalık vb. sebzeler ekleyebilirsiniz!

 

Bakla yemeği yapan arkadaşlarımızdan ricamız yorum bölümüne yaptığınız bakla yemeğinin resmini atmanız. Ya da bakla yemeğinin yanına sizler ne yaptınız bizler de merak ediyoruz. Eğer güzel bir eşleştirme yaptıysanız bunu sitemize eklemek isteriz. Sizler de bakla yemeğinin yanına yaptığınız yemekleri yazarsanız sitemize ekleyelim. Hadi herkes yoruma arkadaşlar.

Related Posts

Sarı Un Nedir Ne İşe Yarar?

Sarı Un Nedir Ne İşe Yarar?

Sarı Unun ne olduğu ve neden farklı olduğundan bahsederken asıl bilinmesi gereken başlık aslında Sarı un yapımında kullanılan Sarı buğdaylardır. Sarı buğdaylar isminden de anlaşılabileceği üzere tohumunda…

filtre kahvenin yanına ne gider

Filtre kahvenin yanına ne gider ?

Filtre Kahvenin Yanına Ne Gider? Filtre kahve yaptınız ve arada kaldınız yanına ne gider diye kara kara düşündüğünüz anda yanininagider.net sitemiz aklınıza gelsin. Peki filtre kahvenin yanına…

hamburgerin yanına ne gider

Hamburgerin yanına ne gider ?

Hamburgerin Yanına Ne Gider?   Hamburgerin yanına ne gider diye hiç düşündünüz mü ? Gerçi şimdi diyorsunuz düşünmesek burada olmazdık diye 🙂 Hamburger demek sanat demektir! Her…

şehriye çorbasının yanına ne gider

Şehriye çorbasının yanına ne gider ?

Şehriye çorbasının yanına ne gider? Şehriye çorbasının yanına ne gider biliyor musunuz ? Et sulu, kıymalı ya da sade salçalı olarak çeşit çeşit yapıp tükettiğimiz leziz şehriye…

menemenin yanına ne gider

Menemenin yanına ne gider ?

Menemenin yanına ne gider? Biber, domates ve isteğe göre soğan üçlüsünün bir araya geldiği mükemmel lezzet olan menemen yemeğini kahvaltılık olarak daha sık tercih ederiz. Ancak öğle…

karnıyarığın yanına ne gider

Karnıyarığın yanına ne gider ?

Karnıyarığın yanına ne gider? Patlıcanın en leziz hâli olan karnıyarık yemeği her mevsim sofralarımızda yer alır. Yaz aylarında taze ve kış aylarında ise dondurucuya konulan patlıcanlar ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güzel bilgiler