Ali nazik yanına ne gider ? ,Ali nazik yanına ne yapılır ?

Ali nazik yanına ne gider ?

Ali nazik yanına ne gider

 

Ali nazik ülkemizde pek çok kişi tarafından severek tüketilen bir yemektir. Yöresi Antep olan bu güzel yemek patlıcan dan ve kıymadan yapılmaktadır. Tarihi çok eski zamanlara dayanan alinazik yemeği protein açısından da çok zengin bir yemek çeşididir. Peki Ali nazik yanına ne gider? Sizin için derlediğimiz bu listede ali nazik yanına neler yapılabileceğini derledik.

 

ali nazik yanına ne gider
ali nazik yanına ne gider
 • Mercimek çorbası

Alinazik yemeğinin yanında yanında güzel olan yemeklerden biri de mercimek çorbasıdır. Mercimek, soğan, patates, havuç isteğe bağlı olarak içine sebzelerinde girebildiği harika bir çorbadır.

 • Cacık

Patlıcanlı yemeklerin yanında en güzel giden şeylerden biri de cacıktır. Salatalık, yoğurt, sarımsak, zeytinyağı, sirke ve isteğe bağlı olarak dereotu ile soframıza gelen cacık, alinazik yanına ne gider? Sorusuna çok güzel bir cevaptır.

 • Bulgur pilavı

Bulgur pilavı domates, soğan, sivri biber ve tuz ile birlikte yapılır. Bir ana yemek olan alinazik,                               ana yemeklerin vazgeçilmezi olan bulgur pilavı ile de çok uyumludur ve birlikte yenildiğinde gayet lezzetli     olur.

 • Mevsim salata

Oldukça ağır bir yemek olan alinazik yanında genellikle hafif yiyecekler tercih edilmektedir. Oldukça hafif bir salata olan mevsim salata, mevsimine göre içindeki malzemelerin değiştiği ve her hali ile alinazik yemeğinin yanında çok güzel gider.

 • Fırında tavuk

Ali nazik yemeğinin yanında bütünleyici bir yemektir. Köri ile harmanlanmış baharat eşliğinde fırında pişirilir. Tavuğun muhteşem kokusu ile alinazik yemeğinin yanında yer alır.

 • Haşlanmış ya da buharda pişirilmiş sebzeler

Alinazik yanında güzel gidecek ve hemen hemen kimsenin hayır diyemeyeceği, oldukça sağlıklı bir yemektir. Karnıbahar, havuç, brokoli, biber ve domates üzerine isteğe bağlı olarak zeytinyağı ile gayet güzel bir yemektir.

 • Ispanak kavurması

Ali nazik yemeğinin yanında hafif bir yemek olan ıspanak kavurması, sebzelerin şahı olan ıspanak ile de çok yakışır. Bol soğanla kavrulan ıspanağa hiç kimse hayır diyemez.

 • Fırında Karnıbahar

Ali nazik gibi muhteşem ötesi bir yemeğin yanında fırında pişmiş karnıbahar o kadar güzel olur ki. Eğer istenirse üzerine fırına sürmeden önce yumurta, un, tuz, baharat ve zeytinyağı dökülerek alinazik yemeğinin yanında gidecek harika bir yemek olur.

 • Soğan salatası

Alinazik yemeğine eşlik eden lezzet ötesi bir salatadır. Soğanların incecik doğranıp, sumak, tuz, zeytinyağı ve limonla harmanlanıp soframıza gelen çok güzel bir alternatiftir.

 • Pancarlı şehriye salatası

        Arpa şehriyemizi haşladığımız pancar suyu ile pişiriyoruz. Piştikten sonra süzüp mısır, yeşilsoğan ve kornişon turşuyla karıştırıyoruz. Hem rengi hem görseli ile alinaziğin yanında yenilebilecek muhteşem bir salatadır.

 • Sütlaç

Alinaziğin ardından yemeğin üzerine ağızımızı tatlandıran Süt ile birlikte pişen tatlımızı yemeğe doyamayız. Bu yüzden alinaziğin yanında sütlaç harika bir alternatif tatlı çeşididir.

 • Tırıliçe tatlısı

Ağzının tadını bilen herkes alinazik gibi güzel bir yemeğin ardından ona yakışan güzel bir tatlı yemek ister. Bol süt şerbeti ile üzerine yapılan o mis gibi karamel ile birlikte dillerimiz de şölen yaptıran bir tatlıdır. Ali nazik yanında ne gider? Sorusun en güzel cevaplarından biri olabilir.

 • Erişte

  Ali naziğin yanında gidebilecek en güzel yemeklerdendir. Erişte Anadolu kadınlarının yaptığı bol yumurta ile yapılan bir makarna türü olan erişte çoğu insanın vaz geçemediği bir yemektir. İster haşlanıp ister pilav usulü kavrulup, suyu verilen mis gibi tereyağı kokusu ile soframızı süslüyor. Alinazik ile birbirini tamamlayan leziz bir yemektir.

Related Posts

Sarı Un Nedir Ne İşe Yarar?

Sarı Un Nedir Ne İşe Yarar?

Sarı Unun ne olduğu ve neden farklı olduğundan bahsederken asıl bilinmesi gereken başlık aslında Sarı un yapımında kullanılan Sarı buğdaylardır. Sarı buğdaylar isminden de anlaşılabileceği üzere tohumunda…

bakla yemeğinin yanına ne gider

Bakla Yemeğinin Yanına Ne Gider?

Bakla Yemeğinin Yanına Ne Gider? Hafif ve sebze ağırlıklı beslenmek istiyorsanız bakla yemeği gerçekten de vazgeçilmez bir lezzet. Ayrıca bakla yemeğinin her çeşidini yapmak da mümkün; salçalı,…

filtre kahvenin yanına ne gider

Filtre kahvenin yanına ne gider ?

Filtre Kahvenin Yanına Ne Gider? Filtre kahve yaptınız ve arada kaldınız yanına ne gider diye kara kara düşündüğünüz anda yanininagider.net sitemiz aklınıza gelsin. Peki filtre kahvenin yanına…

hamburgerin yanına ne gider

Hamburgerin yanına ne gider ?

Hamburgerin Yanına Ne Gider?   Hamburgerin yanına ne gider diye hiç düşündünüz mü ? Gerçi şimdi diyorsunuz düşünmesek burada olmazdık diye 🙂 Hamburger demek sanat demektir! Her…

şehriye çorbasının yanına ne gider

Şehriye çorbasının yanına ne gider ?

Şehriye çorbasının yanına ne gider? Şehriye çorbasının yanına ne gider biliyor musunuz ? Et sulu, kıymalı ya da sade salçalı olarak çeşit çeşit yapıp tükettiğimiz leziz şehriye…

menemenin yanına ne gider

Menemenin yanına ne gider ?

Menemenin yanına ne gider? Biber, domates ve isteğe göre soğan üçlüsünün bir araya geldiği mükemmel lezzet olan menemen yemeğini kahvaltılık olarak daha sık tercih ederiz. Ancak öğle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güzel bilgiler